NadNiem01

            8 września 2023 r. nasza szkoła wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Buczku włączyła się w XII edycję ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania odbywającej się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

            Akcję Narodowego Czytania w 2012 roku zainicjował Prezydent Bronisław Komorowski lekturą Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. Od tego momentu, każdego roku bohaterem wydarzenia staje się autor, który za sprawą swojego dorobku literackiego odegrał doniosłą rolę w historii polskiej literatury. W tym roku była to Eliza Orzeszkowa, autorka Nad Niemnem. Jak napisał prezydent A. Duda w liście do uczestników akcji, „to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków”.

            Dzięki polonistkom – J. Sobczak i D. Klemczak uczestnicy spotkania poznali sylwetkę E. Orzeszkowej oraz najważniejsze fakty na temat ekranizacji powieści z 1987 r. Pani kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczku A. Hans zaprezentowała głównych bohaterów oraz problematykę powieści, natomiast fragmenty „Nad Niemnem” czytali dla nas państwo: Dorota Ciebiada, Teresa Kaletka, Mieczysława Kubik, Kamila Tyluś, Barbara Olejnik, Elżbieta Tarka i Józef Malinowski.

NadNIem02

 

NadNIem03

 

NadNiem04

 

 

            Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy mieli możliwość zdobycia odcisku pieczęci upamiętniającej lekturę Nad Niemnem, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP.

            Następne spotkanie z narodową lekturą już za rok – czytamy Kordiana Juliusza Słowackiego!

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
25 Czerwca 2024
Imieniny obchodzą
Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja,
Tolisława, Wilhelm

Do końca roku zostało 190 dni.
Zodiak: Rak

Zapytania ofertowe

Losy absolwentów

Do pobrania

Nasze zdjęcia

Content