MENPP

biskupin016 maja 2023 roku uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Buczku pod opieką  wychowawczyń M. Lipińskiej i J. Sobczak oraz nauczyciela historii W. Czecha wyjechali do Gniezna i Biskupina. W pierwszej stolicy Polski zwiedzili Archikatedrę Gnieźnieńską, która od 1000 roku jest główną świątynią metropolii gnieźnieńskiej, nazywaną Matką kościołów polskich.

To także miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich. Szczególne wrażenie na uczniach zrobiły Drzwi Gnieźnieńskie z II połowy XII wieku, będące swoistym życiorysem św. Wojciecha. Czwartoklasistom bardzo podobało się również  zwiedzanie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, podczas którego samodzielnie odnajdywali eksponaty wskazane w karcie pracy oraz odpowiadali na pytania. Po obiedzie przyszedł czas na zwiedzanie Biskupina. Znajduje się tam rezerwat archeologiczny z licznymi śladami dawnego osadnictwa od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Tam  uczestniczyliśmy w lekcji Zostań mieszkańcem pradziejowej osady – o życiu codziennym w epoce brązu.
    Warto nadmienić, że uczestnicy wycieczki do Gniezna i Biskupina skorzystali z  dofinansowania w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Jego celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego i umożliwienie młodym ludziom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

biskupin1

biskupin2