Gimnazjum Publiczne w Buczku jest inicjatorem oraz głównym organizatorem łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS


Uczniowie gimnazjum przygotowują się do połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Są w grupie dziewięciu europejskich młodzieżowych ekip, które NASA wybrała do tego przedsięwzięcia. Łączność odbędzie się na terenie szkoły w Buczku, wiosną 2018 roku. O dokładnym terminie powiadomi NASA dwa tygodnie przed kontaktem.

 

Do projektu ARISS, czyli amatorskiego połączenia radiowego z Międzynarodową Stacją Kosmiczną złożono łącznie ponad pięćdziesiąt wniosków, nasz jako jedyny z Polski przeszedł pozytywną weryfikację i przyznano nam kontakt z ISS na wiosnę 2018 r. Wniosek oraz projekt edukacyjny, który jest integralną częścią wniosku napisała nauczycielka języka angielskiego, Małgorzata Lipińska, natomiast cześć techniczną dotyczącą danych bezpośredniej łączności napisał Krzysztof Pokorski, który jest członkiem sekcji krótkofalowców działających przy TSiR "Jupiter". Do projektu, jako partnerów zaprosiliśmy dwie pobliskie szkoły- ZSO Zelów oraz LO Łask.

Obecnie większość nauczycieli GP w Buczku realizuje zadania edukacyjne, uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili planetarium w Łodzi, Centrum Nauki Kopernika oraz planetarium w Warszawie, uczestniczyli również w konferencji ARISS w Ostrowie Wielkopolskim, odbywają się lekcje dotyczące kosmosu, organizowane są konkursy na "Model sztucznego satelity wykonanego z różnorodnych materiałów ekologicznych"opiekę nad tym konkursem sprawuje Pani Anna Załęcka. Na zajęciach języka angielskiego odbyła się lekcja podczas której uczniowie oglądali przez internet NASA TV łączność z astronautami z ISS ze szkołą Gaylord St. Mary Cathedral School z Michigan, USA , uczniowie wraz z nauczycielem tłumaczyli pytania oraz odpowiedzi astronautów.

 

ARISS jest też możliwy dzięki wielkiemu zaangażowaniu krótkofalowców, którzy tworzą techniczną możliwość zorganizowania telekonferencji z astronautą ze Stacji Kosmicznej.

Główną rolę w tym projekcie odegrają uczniowie. To oni będą się łączyć z astronautą i oni będę zadawać pytania. W związku z tym został przeprowadzony konkurs na "Pytanie do astronauty" i wybrano 15 pytań. Z każdej z trzech szkół już wybranych jest po pięciu uczniów, którzy będą je kierować wybrane pytania do astronauty.

Uzyskanie łączności ze Międzynarodową Stacją Kosmiczną jest sprawą, na którą najważniejszy wpływ ma jej położenie. Stacja w momencie połączenia musi przelatywać nad Polską, tak by była możliwe jak najniżej. Obecnie nie znamy konkretnej daty łączności, może to nastąpić w marcu lub w czerwcu przyszłego roku, kiedy NASA wyznaczy dla Stacji trajektorię lotu.

 

Aktualności


Dzisiaj jest: Środa
24 Kwietnia 2024
Światowy Dzień Ziemi
Imieniny obchodzą
Aleksander, Aleksy, Egbert, Erwin,
Erwina, Fidelis, Grzegorz, Horacy,
Horacjusz, Zbroimir

Do końca roku zostało 252 dni.
Zodiak: Byk

Zapytania ofertowe

Losy absolwentów

Do pobrania

Nasze zdjęcia

Content