Uczniowie
Ekologia w szkole
Współpracujemy z
Dokumenty szkolne
Witaj w naszej szkole
Witamy serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Buczku. Miło nam, że odwiedziłeś naszą witrynę. Mamy nadzieję, iż spodoba Ci się ona. Znajdziesz tu sporo ciekawych informacji dotyczących szkoły. Liczymy, że od dziś będziesz częstym gościem w tej witrynie...
Dzień Dziecka
30 maja 2025 roku w naszej szkole odbył się wyjątkowy Dzień Dziecka, zorganizowany dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rady Rodziców. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji – nie zabrakło dmuchańców, przy których dzieci bawiły się znakomicie, odbyły się rozgrywki klasowe w piłkę nożną oraz gry i zabawy na boisku szkolnym.
Oprócz świetnej zabawy, na uczestników czekały również pyszności: grillowane kiełbaski, domowe ciasta, lody oraz orzeźwiające napoje. Dzięki wspólnemu wysiłkowi rodziców, nauczycieli i uczniów, ten dzień był pełen uśmiechu, radości i niezapomnianych chwil.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zorganizowanie tak wspaniałej imprezy!
Wycieczka do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
Wybrane formy ochrony przyrody poznawali uczniowie klas szóstych na zajęciach terenowych w Załęczańskim PK, które poprowadził pan Krzysztof Kierniakiewicz z Oddziału Seradzkich Parków Krajobrazowych 27 maja 2025 roku.
Uczestnicy wyjazdu podziwiali piękne krajobrazy Załęczańskiego PK położonego na wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, zdobyli Górę Sw. Genowefy (205 m n.p.m.), na jej szczycie znajduje się największa i najbardziej malownicza wapienna skała Parku - pomnik przyrody nieożywionej. Z problemem suszy pan Krzysztof zapoznał nas przy pomniku przyrody "Żabi Staw", w którym rosły kiedyś liczne grzybienie białe i żyły różne gatunki żab, a dziś nie ma w nim wody.
Po odpoczynku nad Wartą, w specjalnie do tego przygotowanym miejscu, uczniowie wyruszyli obejrzeć kolejną formę ochrony przyrody - rezerwat przyrody Węże z charakterystyczną fauną i florą dla podłoża wapiennego i jaskiń, które tu licznie występują. Niestety jaskinie nie są udostępnione do zwiedzania. Wszyscy zdobyli kolejny szczyt - Górę Zelce (230 m n.p.m.) - najdalej w kraju na północ wysunięty fragment skalnego krajobrazu Jury Polskiej. Piękna pogoda umiliła pobyt w Załęczańskim PK. Dziękujemy panu Krzysztofowi za przybliżenie walorów przyrodniczych tego pięknego miejsca.
Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu "Poznawanie świata przez małego i dużego skrzata".
Wycieczka do Zarządu Dróg Powiatowych w Łasku oraz Komendy Policyjnej w Łasku
15 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy IIa wraz z wychowawczyniami wyjechały na wycieczkę do Zarządu Dróg Powiatowych w Łasku oraz do Komendy Powiatowej Policji w Łasku. W ZDP mogły obejrzeć i zapoznać się z zastosowaniem maszyn i urządzeń, które pracują na Drogach Powiatowych. Zwiedziły Powiatową Komendę Policji oraz Radiowozy Policyjne. Na koniec dzieci wręczyły własnoręcznie namalowane podziękowania. Dużą radość sprawiła dzieciom podróż Miejską Komunikacją.
Wycieczka do Nadleśnictwa Kolumna
28 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy IIa i IIb wraz z wychowawczyniami wyjechały na wycieczkę ekologiczną do Drzewocin – Nadleśnictwa Kolumna. Podczas zajęć w plenerze obejrzały szkółkę drzew, uczestniczyły w konkursie rozpoznawania i poszukiwania darów lasu: nasion, owoców, kwiatów i liści. Układały puzzle z roślinami i zwierzętami, które można spotkać w lesie. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem ze smażonymi kiełbaskami. Na koniec uczniowie podziękowali Pani Leśnik za przekazaną im wiedzę.
Nietoperze - nasi nocni przyjaciele.
Uczniowie klas szóstych i siódmej mieli okazję poznać życie nietoperzy. Dowiedzieli się, ile gatunków tych latających ssaków żyje w Polsce i na świecie, gdzie występują, jak są zbudowane, czym się odżywiają, jak długo żyją, dlaczego śpią zwisając głową do dołu, jaką rolę odgrywają w środowisku, na czym polega hibernacja, co to znaczy - chiroptera, czym zajmuje się chiropterolog. Te i wiele innych informacji o nietoperzach w ciekawy sposób przekazała uczestnikom spotkania pani Karolina Piasecka z Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych. Serdecznie dziękujemy.
Dzień Ziemi
Z okazji Śięta Ziemi odbyła się w naszej szkole akademia. Uczniowie z klas: IV a, VI a, VI b, VII, VIII a i VIII b pod kierunkiem p. Anny Załęckiej przygotowali i zaprezentowali przedstawienie pt.: "Ziemię mamy tylko jedną". Oprawą muzyczną zajął się p. Łukasz Maciejewski, przygotowane przez niego uczennice klas piątych pięknie zaśpiewały piosenki o tematyce ekologicznej.
Obchody Dnia Ziemi przyczyniły się do pogłębiania wiedzy ekologicznej, wdrażania do dbania o najbliższe środowisko oraz zdrowie. Posłużył temu konkurs międzyklasowy, który odbył się w czterech etapach: 1. Wykonanie plakatu promującego hasło obchodów - "Ziemię mamy tylko jedną"; 2. Zazielenienie klas - wzbogacenie w nowe rośliny doniczkowe, zadbanie o te, które już są; 3. Wykonanie ekologicznego nakrycia głowy; 4. Konkurs wiedzy ekologicznej - trzyosobowe drużyny z poszczególnych klas odpowiadały na pytania z ekologii. Jury w składzie: p. Sylwia Kociołek, p. Marta Pawłowska i uczennica Magdalena Kędziak wcześniej oceniły trzy pierwsze zadania poszczególnych klas, natomiast czwarta konkurencja, podsumowanie całego konkursu oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród (gry planszowe), odbyło się podczas akademii. Zwyciężyła klasa IV b (33 pkt.), drugie miejsce zajęła klasa IV a (29 pkt.), a trzecie VIII b (28,5 pkt.). Gratulacje.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia obchodów Dnia Ziemi. Opiekun koła LOP.
Wycieczka do Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu.
Uczniowie klas ósmych i siódmej uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu. Jest to bardzo ważne Miejsce Pamięci dla Polaków.
Obóz Auschwitz był pierwszym obozem koncentracyjnym założonym przez Niemców po wybuchu II wojny światowej na terenach okupowanej Polski 14 czerwca 1940 roku. Jako jedyny niemiecki obóz koncentracyjny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku pod nazwą "Auschwitz - Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)". Początkowo przeznaczony był do osadzania więźniów politycznych i opozycji, głównie Polaków. Potem stopniowo rozbudowywany, stał się miejscem zagłady Żydów, Polaków, Romów, jeńców radzieckich i wielu innych narodowości. Został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku, wyzwolenia doczekało około 7,5 tysiąca więźniów. W tym roku obchodzono 80 - rocznicę tego ważnego wydarzenia.
Obóz Auschwitz - Birkenau to miejsce, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu ze względu na to, żeby mieć świadomość tego, że to co się stało już nigdy nie może się powtórzyć.
Discovering our local rivers Końska river and Grabia river
On the 8th of May 2025 class VIb went on a wonderful field trip to Ldzań. The aim of the bike ride was to explore the local rivers.
Aktualności
Dzisiaj jest: Piątek |
13 Czerwca 2025 |
Imieniny obchodzą Antoni, Chociemir, Herman, Lucjan, Maria Magdalena, Tobiasz |
Do końca roku zostało 202 dni. Zodiak: Bliźnięta |