Uczniowie
Ekologia w szkole
Współpracujemy z
Dokumenty szkolne
Witaj w naszej szkole
Witamy serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Buczku. Miło nam, że odwiedziłeś naszą witrynę. Mamy nadzieję, iż spodoba Ci się ona. Znajdziesz tu sporo ciekawych informacji dotyczących szkoły. Liczymy, że od dziś będziesz częstym gościem w tej witrynie...
,,Wyspa Tolerancji"
Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony 16 listopada 2024r. wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. W tym roku 21 listopada społeczność szkolna obejrzała program słowno-muzyczny pod tytułem ,, Wyspa Tolerancji”. Nasi szkolni aktorzy zabrali nas do miejsca, gdzie jest bezpiecznie, spokojnie, bez hejtu, agresji, przemocy. Wierszem, piosenką, obrazem, prezentacją multimedialną opowiadaliśmy o tym, jak ważna w życiu jest postawa tolerancji, szacunku i empatii. Podkreślaliśmy, że każdy z nas jest inny, ale równie ważny, a ,,inny nie znaczy gorszy”.
Ewa Niciak
,,Dzieciństwo bez Przemocy
Od 8 października do 19 listopada 2024 r. realizowana była ogólnopolska kampania ,,Dzieciństwo bez Przemocy”, w której nasza szkoła również brała udział. Kampania miała na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, była wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i promowała rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Składały się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. W naszej szkole uczniowie przeprowadzone były zajęcia edukacyjne, które pomogą dzieciom unikać zagrożeń związanych z przemocą oraz nauczą je, gdzie szukać pomocy.Temu służyły lekcje ,,Gadki z psem”, ,,Chronimy dzieci”, ,,Sieciaki jest nas więcej”. Starsi uczniowie uczestniczyli w lekcjach online, podczas których zgłębiali tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi. Rodzice, nauczyciele mieli możliwość skorzystać z webinarów, skoncentrowanych na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach.
Z inicjatywy Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Buczek dla uczniów kl. I-III został przeprowadzony konkurs plastyczny ,,Szczęśliwe dzieciństwo”. Dnia 21 listopada nie tylko autorzy najpiękniejszych prac zostali nagrodzeni ale również wszyscy uczestnicy konkursu.
Finał kampanii przypadał na 19 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci, w całej Polsce o godz. 17.00 fasady dużych i małych budynków rozświetliły się na czerwono, nasza szkoła również.
Ewa Niciak
"Nie dla używek - tak dla siebie"
W dniu 20 listopada 2024 r. ( w przeddzień Światowego Dnia Rzucania Palenia),w naszej szkole zostały zrealizowane programy profilaktyczne: „Debata” w klasie VII i warsztat dla uczniów klas VI „Nie dla używek – tak dla siebie”. Celem ogólnym rekomendowanego programu DEBATA jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej. Uczniowie zdobyli wiedzę o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych.
Program warsztatu ,,Nie dla używek – tak dla siebie” koncentruje się na zmniejszeniu ryzyka pierwszego sięgnięcia po używki i wskazania na ich negatywne konsekwencje (jeżeli już ktoś zaczął eksperymenty z piciem i/lub paleniem może to być też „znak ostrzegawczy” przed kontynuowaniem tych działań). Celem głównym zajęć jest praca nad gotowością i umiejętnością odmówienia alkoholu i papierosów poprzez radzenie sobie z presją grupy rówieśniczej. Uczniowie bardzo dobrze ocenili zajęcia, wyrazili chęć udziału w podobnych spotkaniach.
Zajęcia zostały zrealizowane przez Centrum Edukacyjno – Szkoleniowe Genesisi sfinansowane ze środków GKRPA w Buczku.
Ewa Niciak
Program profilaktyczny "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"
W bieżącym roku szkolnym oddziały przedszkolne dołączają do programu profilaktycznego „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, który został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Zachęcam do obejrzenia webinaru kierowanego do rodziców „Skąd się biorą produkty ekologiczne”: http://bit.ly/GIS_Webinar_dla_rodziców.
Grażyna Grabarczyk
Dzień pluszowego misia
Dwudziestego piątego listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu klasy zerowe połączyły się. Wspólnie poznały historię pluszowego misia, uczestniczyły w różnych konkursach . Największą atrakcją była wizyta dwóch ogromnych pluszowych misiów, z którymi dzieci bawiły się przy muzyce.
W tym dniu również zakończył się konkurs na „Najpiękniejszego Pluszowego Misia”. Dzieci bardzo chętnie wzięły w nim udział. Powstały piękne a także bardzo pomysłowe prace wśród których trudno było wyłowić zwycięzcę. Wszystkie misie, które zostały wykonane przez dzieci, zostały nagrodzone.
Grażyna Grabarczyk
11 listopada - Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
W piątek 8 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pierwszym etapem uroczystości był montaż słowno-muzyczny pt. „Pociąg do wolności” przygotowany przez uczniów klasy VB i IIA pod kierunkiem Pana Włodzimierza Czecha oraz przez chór szkolny pod kierunkiem Pana Łukasza Maciejewskiego. Scenografię przygotowała Pani Sylwia Kociołek. Drugim etapem był gościnny występ Grupy Folklorystycznej „Rajka” działającym przy MCK w Bełchatowie pod kierunkiem Pana Grzegorza Brożyńskiego. Grupa zaprezentowała tańce z regionu rzeszowskiego. Trzecim etapem był Koncert Niepodległościowy pt. „Piosenka na wojennym szlaku” – wykonany przez Łódzki Teatr Piosenki. Ostatnim etapem obchodów była Msza Święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem ufundowanym w rocznicę Konstytucji 3 Maja.
Eliminacje Powiatowe Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa
W dniu 25 października 2024 roku odbyły się eliminacje powiatowe Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa, w których rywalizowały drużyny uczniów klas II z dziewięciu szkół podstawowych z powiatu łaskiego. Każda drużyna zmierzyła się z testem wiedzy o bezpieczeństwie, a następnie indywidualnie pokonała tor sprawności fizycznej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIA Maria Kędziak i Aleksander Piechota, którzy zdobyli III miejsce. Serdecznie im gratulujemy!!!
Zajęcia profilaktyczne z pierwszej pomocy
W dniu 16.09.2024r klasy II a i II b uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych z pierwszej pomocy prowadzonych przez p. Włodzimierza Czecha. Celem zajęć było poznanie technik udzielania pierwszej pomocy a także przypomnienie numerów alarmowych, na które należy dzwonić w nagłych wypadkach. Uczniowie chętnie sprawdzali nabyte umiejętności na fantomach.
Pierwsza pomoc
16 października 2024r. w naszej szkole odbyły się zajęcia na temat udzielania pierwszej pomocy. Spotkanie poprowadziły Panie pracujące w Komendzie Policji w Łasku. Dzieci z klas II zdobyły podstawowe wiadomości i umiejętności z udzielania pomocy. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w działaniach praktycznych, w których towarzyszył fantom - Henio.
Aktualności
Dzisiaj jest: Sobota |
14 Grudnia 2024 |
Imieniny obchodzą Alfred, Arseniusz, Izydor, Naum, Pompejusz, Sławobor, Spirydion |
Do końca roku zostało 18 dni. Zodiak: Strzelec |