Trzydniowa wycieczka uczniów kończących szkołę to już wieloletnia tradycja w Buczku. W tym roku absolwenci wybrali północne rejony naszego kraju. Uczniowie klasy VIII a i VIII b – 33 osoby – pod opieką czworga nauczycieli (p. R. Nowicka, p. M. Lipińska, p. D. Klemczak i p. Z Podemski) wyjechali spod szkoły 8 czerwca 2022r. Pogoda sprzyjała, humory dopisywały i koło 14. 00 wszyscy (wraz z panią pilot) znaleźli się w pięknym Gdańsku. Spacer z miejscowym przewodnikiem pozwolił na zapoznanie z zabytkami Gdańska: Złota Brama, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Długi Targ, Brama Zielona, Brama Mariacka, Bazylika Mariacka, Żuraw, Wyspa Spichrzów, Targ Rybny. Ósmoklasiści poznali historyczne obiekty, piękno architektonicznego i kulturowego Gdańska. Ciekawy przekaz wzbogaciły liczne legendy i barwne opowieści związane ze zwiedzanymi miejscami. Dodatkowo obejrzeliśmy zabytkowy statek „Sołdek”. Ważnym punktem związanym z kształtowaniem postaw patriotycznych w poznawaniu historii było zwiedzanie Muzeum II W.Ś. Po trudnym dniu wszyscy znaleźli się w miejscu zakwaterowania w Rozewiu. Młodzież szybko zregenerowała siły i zrodził się pomysł wieczornego grilla nad morzem. Żadna przeciwność nie przeszkodziła, by rozpalić małe co nieco. Pobyt na pustej plaży i zmierzch dostarczyły wszystkim radości i niezapomnianych wrażeń.

W drugi dzień pobytu – 9. czerwca – po śniadaniu grupa podjechała na Hel i przy pięknym słońcu zawitała w fokarium. Tam poznaliśmy 5 fok, ich tryb życia, przyzwyczajenia opowiadane przez ich opiekunów. Ciągle sprzyjała dobra pogoda, więc przed obiadem doszli wszyscy na cypel helski. Atrakcją okazały się powojenne bunkry, niektórzy nawet chcieli poczuć, jak jest w środku. Po obiedzie pogoda pogniewała się trochę i przejście przez Lisi Jar oraz spacer plażą w kierunku Rozewia odbyliśmy w towarzystwie kapuśniaczka. Tego dnia trochę czasu mieliśmy na spacer po pięknej Jastrzębiej Górze. Dzień zakończył się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek blisko ośrodka.

Trzeci etap wyprawy – 10. czerwca – związany był z Kaszubami. Po śniadaniu przejechaliśmy do Wdzydz Kiszewskich, by zwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny i uczestniczyć w warsztatach „ Godome po kaszebsku”. Poznanie charakteru dawnego życia na Kaszubach, ciekawa i humorystyczna nauka języka kaszubskiego w czasie warsztatów kiedyś przypomną różnorodność regionalną i kulturową tego miejsca. Ostatni punkt wycieczki to monumentalna Bazylika Katedralna w Pelplinie.

Różnorodność programu wyprawy pozwoliła każdemu znaleźć coś dla siebie. Wspólny, miły czas niepostrzeżenie minął i żal było się rozstać, jednak wszystko co dobre, szybko się kończy.

 

Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
20 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń, Florencjusz,
Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon,
Teodor

Do końca roku zostało 256 dni.
Zodiak: Baran

Zapytania ofertowe

Losy absolwentów

Do pobrania

Nasze zdjęcia

Content