Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 roku z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Celem Europejskiego Dnia Języków Obcych jest promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

W związku z obchodami Europejskiego Dnia Języków przez kilka dni na moich uczniów czekały liczne wyzwania językowe i ciekawe lekcje.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia przeprowadzone przez panią Agatę i Monikę-specjalistki z Europe Direct. Lekcje dotyczyły różnorodności językowej, która to stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.

Kolejną atrakcją wykorzystaną podczas zajęć było słuchanie krótkich scenek: w autobusie, w kawiarni czy na ulicy, zadaniem uczniów było zgadnąć co to za język.

Następnym wyzwaniem było wypowiedzenie w języku angielskim łamańcy językowych.

Kolejną atrakcją Europejskiego Dnia Języków Obcych były fotobudki. Uczniowie mogli wsiąść do Londyńskiego autobusu, wejść do budki telefonicznej, stanąć w ‘europejskiej ramce’ i wykonać sobie zdjęcia.

Jedną z ulubionych atrakcji podczas Europejskiego Dnia Języków Obcych było malowanie flag państw europejskich na twarzach najmłodszych uczniów.

Plan obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych został zgłoszony na oficjalną stronę Europejskiego Dnia Języków przez nauczycielkę Martę Bara-Błońską i został oznaczony certyfikatem uczestnictwa Europejskiego Dnia Języków 2021.

Jak co roku odbył się międzyszkolny konkurs na plakat promujący naukę języków obcych. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Na jurorów czekał bardzo ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ wśród licznie dostarczonych prac konkursowych znajdowało się wiele perełek, co utrudniało podjęcie decyzji. Po wielu burzliwych dyskusjach udało się wyłonić zwycięzców.

Oto wyniki konkursu:

kategoria I (klasy IV-VI)

1 miejsce – Kacper Rejmończyk (sp Czestków)

2 miejsce – Maja Sysio (sp Buczek)

3 miejsce – Szymon Grzegorek – (sp 4 w Zelowie)

wyróżnienia:

Lena Lipińska (sp Czestków)

Karina Szczupak (sp Czestków)

Oliwier Oleszczak (sp Czestków)

Zuzanna Koperska (sp Buczek)

Aleksandra Kopala ( sp 2 w Zelowie)

Kategoria II (klasy VII-VIII)